Merhaba sevgili okurlar. 30 Ocak tarihinde Eskişehir’in kaderini etkileyecek bir karar verildi. Eskişehir’e yapılması planlanan Kömürlü Termik Santral arazisinin, tarım alanı statüsünden çıkarılması Toprak Koruma Kurulu tarafından oylandı. Arazinin tarım statüsünden çıkarılması 6 kabul 3 ret oya karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

ESKİŞEHİRLİ KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Bu oylama ile yapılması planlanan Kömürlü Termik Santral’in önü açılmış oluyor. Peki bu karar doğru mu? yanlış mı? Önümüzdeki süreç bunu gösterecek ama Termik Santral için somut bir adımın atılması Eskişehir Halkını oldukça üzdü. Oylama günü öncesinde Eskişehir Çevre Platformu tarafından Adalar Mevkiinde sevgi zinciri oluşturuldu. Eskişehirli vatandaşlar Kömürlü Termik Santral için tepkisini gösterdi. Oylamanın olacağı gün ise aynı tepkinin olma ihtimaline karşı emniyet güçleri vilayet alanında yoğun güvenlik önlemi aldı.

ALPU OVASI VERİMLİ ARAZİ STATÜSÜNDEN ÇIKARILDI

Deyim yerindeyse Valilik civarında kuş uçurtulmadı. Eskişehir halkı buna rağmen tepkisi göstermek adına valilik civarına geldi. Fakat yapılan protestolar, tepkiler, eylemler maalesef bir işe yaramadı ve oylamada şehrin atanmışları evet oyu verdi ve Alpu ovası verimli arazi statüsünden çıkarıldı.

Peki, şimdi ne olacak? Alınan bu kararla birlikte Termik Santral hemen kurulacak mı? Termik Santral kurulduğu takdirde Eskişehirli bundan nasıl etkilenecek?

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN "HABERİN MAKALESİNİ OKU" BUTONUNA TIKLAYINIZ