46 farklı noktada uygulanan sistemde, yer altına yerleştirilen her bir konteyner 4000 lt çöp alabiliyor. Yer altı konteynerleri sayesinde hem yer açısından tasarruf ediliyor hem de kullanılan sistemin sağlık açısından daha temiz ve hijyenik.

ÇEVREYE ZARARI YOK

1 adet betondan yapılmış hazne ile beton haznenin içine giren metal hazneden oluşan yer altı çöp konteyner sistemi, çöp sularının akmasını da engelliyor. Çevreye de herhangi bir zararı olmayan yer altı çöp konteyner sisteminde kullanılan sistem tamamen elektronik olduğunu için çöp toplama çalışmalarında da iş yükünü azaltıyor.

Yer altı çöp konteynerlerinin toplanmasında özel araçların kullanıldığını anlatan yetkililer, araçların tamamen elektronik olduğunu kaydetti. Aracın ise aracı kullanan şoförün kontrolünde olduğunu ifade eden yetkililer, Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak çevre ve insan sağlığına karşı oluşabilecek olumsuzlukları gidermek için gerekli tedbirleri aldıklarını vurguladı. Odunpazarı’nda yaşayan vatandaşların hak ettiği insanca yaşama şartlarını Avrupa Birliği kriterlerinin üstüne çıkarmayı ilke edindiklerinin altını çizen yetkililer, “Bu kapsamda evsel katı atıkların cadde ve sokaklarda yarattığı kötü görüntü, pis koku ve sineklenmeyi engellemek, araç ve yaya trafiğini olumsuz yönde etkilememek, alt yapı sorunlarının yaşanmasını engellemek adına yer altı ( 4000 lt)  konteyner sistemine geçtik” dedi.