Alpagutspor Başkanı Mehmet Arslan  amatör sporda en büyük sorunun tesis olduğunu belirtti. Arslan, Alpagutspor'un tesis konusunda girişimlerinin olduğunu ama henüz açıklamayacaklarını belirtti. Arslan projeyi açıklamama nedenini şu sözlerle anlattı; "Şuanda bir çalışmamız var fakat açıklamak istemiyoruz. Geçmiş yıllarda tesis konusunda bir girişimimiz olmuştu. Yaklaşık 4 yıl önce Mimar Sinan İlköğretim okulunu okul müdürü, okul aile birliği, ilçe milli eğitim, il milli eğitim, Tepebaşı Belediyesi ve Valilik onayı ile yap işlet devret modeli ile 20 yıllığına kiraladık. Daha sonra Tepebaşı Belediyesi'nden projemizi de onaylattık. Daha sonra nedenini bilmediğimiz bir şekilde proje İl Milli Eğitim Müdürü izinleri alınmış ve yapım ruhsatının çıkmasına rağmen projemizi durdurdu" dedi.

Projenin iptal edilmesinin ardından  2 sene hem futbola hem de tesis yapımına küstüklerini belirten Arslan, daha sonra yine projelere başladıklarını söyledi. Bu süreçte çok paralar harcadıklarını senetler imzaladıklarını ifade eden Arslan, daha sonra vicdanlı insanlar sayesinde senetlerini geri aldıklarını söyledi. 

Alpagutspor Başkanı Mehmet Arslan tesisler ile ilgili yaptığı açıklamanın devamında, şunları söyledi. "Eskişehir'de onlarca amatör spor kulübü var. Hepsine tesis yapılması çok zor. Kurumlar bir araya gelip ortak büyük bir tesis alanı yapılabilir. Kulüpler buradan gelir sağlayıp futbolcu çıkartabilirler. Aynı zamanda bu sayede sürekli maddi yardım almak zorunda kalmazlar" dedi.

Mehmet Arslan amatör sporun artık iyice paraya döndüğünü söyledi. Futbolcularda artık amatör ruhunun kalmadığı ve sadece para düşündüklerini belirten Arslan, amatör spor kulüplerinin gelir sağlayamadıkları takdirde kapanacaklarını, Alpagutspor'un da tesis projesini gerçekleştiremediği takdirde 3 sene içerisinde kapanacağını iddia etti.