Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu açıklama yapan Akçasoy açıklamasında “04.01.2018 tarihinde toplanan Eskişehir Toprak Koruma Kurulu’nun 6 kabul, 4 ret oyuyla tarım arazilerinin vasfının değiştirilmesine ilişkin verdiği kararda, mevcut yönetmeliğin karar alma sayısı ile ilgili kuralı yok sayılmak istenmiştir. Devamında, istediği çoğunluğu elde edemeyen Toprak Koruma Kurulu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Eskişehir’e özel yapılan yönetmelik değişikliğini uygulamak amacıyla 30.01.2018 Salı günü saat 14:30‘da yeniden toplanacaktır. Yeni yönetmelikle Toprak Koruma Kurulunun evet yönünde çoğunluk kararı alması kolaylaştırılmış, yapılması planlanan ‘’Kömürlü Termik Santralin‘’ hukuki zemini hazırlanmıştır” dedi.

Akçasoy açıklamanın devamında, “Anımsatmak isteriz ki, Eskişehir’imizin geleceği için yapılacak olan Toprak Koruma Kurulu toplantısında oy kullanacak kurum temsilcileri; Eskişehir Valisi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, ESOGÜ Ziraat Fakültesi Dekanı, Eskişehir Defterdarı, DSİ 3. Bölge Müdürü, Tarım İl Müdürü, TEMA il Temsilcisi, Ziraat Mühendisleri Odası, Ziraat Odası  ve Büyükşehir Belediyesidir.

Toprak Koruma Kurulunda oy kullanacak Kurul üyeleri, Eskişehir halkına karşı tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır. Alınacak karar, Eskişehir’de yaşayanların geleceğini ve sağlığını yakından ilgilendirmektedir. Yine bu karar, Eskişehir’imizin yalnız bugününü değil, geleceğini de etkileyecektir. Bu nedenle, Kurul üyelerini oylarını kullanırken, Eskişehir halkına karşı yüklendikleri sorumluluğun bilinci içinde olmaya davet ediyoruz. Eskişehir halkının gözü, kulağı 30 Ocak Salı günü saat 14.30‘da yapılacak olan bu toplantıda olacaktır. Eskişehirliler her aşamasında süreci izlemeye devam edecektir.

Termik santral ihalesi ile ilgili hukuki süreci çok yakından izlediğimizi ve hukukçularımızın gereken her girişimi titizlikle yürüttüğünü kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz” dedi.