Bölgede toprak kayması riski oluştuğunu tespit eden Yıldırım Belediyesi ekipleri, bazı evlerin boşaltılmasını kararlaştırdı.

 İlerleyen süreçte bölgedeki toprak kayması arttı, bazı ev ve yollarda çatlaklar oluştu. Alanda çalışma yürüten ekipler, bazı sokakları araç ve yaya trafiğine kapatarak, riskli gördükleri 82 evin boşaltılmasına karar verdi.

Evlerini terk eden vatandaşlar, misafirhanelere ve yakınlarının yanına yerleştirildi.

"Biz teknik sonuçların çıkmasını bekliyoruz"

Bu arada, mahallede incelemede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediye olarak bölgede gerekli tedbirlerin alınması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Aktaş, evleri zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, şunları kaydetti:

"Aslında hareket 3-5 günlük değil, evveliyatında da oluşan bazı gelişmeler var. Bölge buna müsait bir bölge. İlk günden itibaren valilik, Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Belediyesi burada tespitler yapıyor. Jeoloji mühendisleri, harita mühendisleri ve belediyemizin ilgili birimleri, bölgeyle alakalı tespitler yaptı. Yaklaşık 60 hanenin boşaltılmasıyla ilgili karar söz konusu. Devletimiz güçlü. Kira desteğiyle ilgili gerekli katkılar sağlanacaktır."

Ekiplerin yaptığı teknik incelemelerin sonuçlarını beklediklerini vurgulayan Aktaş, şunları dile getirdi:

"Er veya geç nihayetinde yapılan bir müdahale var. Bundan sonraki süreçte daha büyük sıkıntı yaşamamak adına nasıl bir önlem alınması gerekiyorsa bunun alınacağından kimsenin şüphesi olmasın. Biz teknik sonuçların çıkmasını bekliyoruz. Şu an yağış yok, yağış olsa zeminle ilgili farklı değişmeler olabilir. Aşağıda yapılan bir inşaattan bahsediliyor. Burada tahminlerle konuşmak yerine bundan sonraki süreçte bir tane vatandaşımızın bile burnunun kanamaması için ne yapabiliriz onun hesabı içindeyiz." 

- "Çatlaklar her geçen gün artmaya başladı"

Evi tahliye edilen vatandaşlardan İsmail Sayla,  yaptığı açıklamada, 8 yıldır bu mahallede ikamet ettiğini hatırlattı. 

Sayla, toprak kaymasının yaklaşık 2 hafta önce başladığını dile getirerek, "Evimizin yakınına inşaat başladı. Temel kazısından sonra çatlaklıklar oluştu, toprak kayması olmaya başladı. Çatlaklıklar her geçen gün artmaya başlayınca evimi geçen hafta boşalttım. Başka bir eve taşındım." diye konuştu.