Madur Hüseyin Alyüz'ün  sipariş verdiği pizzaya teslimden hemen önce tükürüldüğü ve görüntülerini ilk olarak sitemizde yayınlamamızla ülke gündemine düşen olay Tüketici mahkemesi ile birlikte Ağır Ceza mahkemesinde de görülecek.

Pizza şirketi ilk önce madur olan  müşteri, müşteri avukatı ve kuryenin bu olayı para koparmak için kurguladığını ve sitemizin de bu tezgaha katılarak haberi yaydığını iddia ediyordu. Önce tarafımıza videoları yayından kaldırmamız için ihtarda bulundu. Biz ihtarı kabul etmeyerek yayına devam edince mahkemeden yayın yasağı için karar çıkartmaya çalıştı.  Ancak hakim bu başvuruyu da reddetti.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Yenibağlar Mahallesi'nde ikamet eden Hüseyin Alyüz, ülke genelinde şubeleri bulunan bir pizza şirketine 24 Aralık 2017'de sipariş vermiş, Bağlar Şubesi çalışanı Burak S'nin ürünü teslim etmeden önce pizzaya tükürdüğü güvenlik kameralarına yansımıştı. Pizza şirketinin şubesi, şikayet üzerine Burak S'nin işine son vermişti.

Bunun üzerine söz konusu pizza şirketine avukatı aracılığıyla ihtarname çekip 500 bin lira tazminat talep eden Hüseyin Alyüz, olumsuz yanıt alınca savcılığa şikayette bulunmuştu. Bu sürede pizza şirketi de Hüseyin Alyüz aleyhinde "şantaj ve örgütlü dolandırıcılık" suçlamasıyla şikayetçi olmuştu. Sitemiz Eskişehir haber bu esnada görüntülere ulaşmış ve kişi ve firma haklarını korumak suretiyle yayınlamıştı. Daha sonra haber tüm yurt geneline yayılmış ve bir çok mecra da da yayınlanmıştı. Pizza şirketi bu aşamada sitemiz ve dolayısıyle firmamızı da bu dolandırıcılık suçlamasına alet etmeye çalışmıştı.

Tüketici Mahkemesinde görülen ilk duruşmada, pizzaya tüküren Burak S. ile pizza şirketi ve şubesi firmadan maddi ve manevi 238 bin 585 lira talep eden Hüseyin Alyüz'ün aleyhindeki "şantaj ve örgütlü dolandırıcılık" suçlaması ise düşmüştü. Burak S. ise hakkındaki suçlamayı kabul etmemişti.

Madurun Avukatı Kemal Sayılır bundan sonrası için Eskişehir Haber'e özel şunları söyledi; "Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturma kapsamında toplanan deliller neticesinde müvekkilim Hüseyin Alyüz hakkındaki şantaj ve örgüt kapsamında nitelikli dolandırıcılık yönündeki asılsız suçlamalara ilişkin verilen takipsizlik kararı bu olayın gerçek mağdurunun müvekkilim olduğunu açıkça ortaya çıkarmıştır.

Pizza satan davalı şirketin olayın başından beri asılsız ithamlara dayanan tüm savunmaları yani tutundukları tek dal çatırdamıştır. Allah’ın nimetine, bir insanın yemeğine; vücudunda tutamadığı tükürüğünü zerk eden bir varlık bu iğrenç eylemini yalnızca müvekkilime karşı değil toplumun yemek yeme özgürlüğüne karşı gerçekleştirmiştir.

Bu eylemi gerçekleştiren şahıs ve o dönem çalışmakta olduğu bu pizza şirketi hukuken müteselsilen sorumlu olup maddi manevi tazminat talepli davamız Eskişehir tüketici mahkemesinde görülmektedir. Ha keza kuryenin bu iğrenç davranışı elbette ki ceza kanunlarımıza göre de suç sayıldığından, hakkında Eskişehir 3.Ağır Ceza Mahkemesinde TCK 151 ve 185. Maddelerince mala zarar verme ve besinleri bozarak sağlığını tehlikeye düşürmek suçlarından 18 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmaktadır.

Bizim her Türk vatandaşı gibi yüce Adaletimize güvenimiz tamdır."