Türkiye genelinde oluşturulacak olan "ortak ödeme platformu"na üye olan şirketlerin hizmetlerinden tek bir kartla faydalanabilme imkanı verecek olan "Türkiye Kart" yarın Başbakan Yıldırım  tarafından tanıtılacak. Peki sistem nasıl çalışacak? 

Öncelikli amaç değişik kentlerde farklı sistemlerin kullanılmasının yarattığığı sorunları ortadan kaldırmak. Öncelikli olarak ulaşımda birlik sağlanması amaçlanırken istanbul ve Ankara Belediyeleri ile başlayıp; talep eden tüm belediyelerin dahil olabileceği bir sistem olacak. Sisteme dileyen dolmuş ve taksi esnafı da katılabilecek.

 

   Sistemi Gazete Habertürk'ten Esra NEHİR'e değerlendiren Bakan Arslan, “Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın yapacağı tanıtım ile hizmeti sunmaya başlayacağız. Şu anda Türkiye Kart’a benzer sistemler dünyada 3-4 ülkede kullanılmaya başlandı. Biz de bu sistemi dünya üzerinde başarıyla kullanan ilk ülkeler arasına gireceğiz” dedi.

Kartın kullanım alanlarını sıralayan Arslan, “Türkiye Kart’ın hizmete girmesi ile vatandaşlarımız hem kredi kartı hem de nakit işlemlerini bu kart ile yapabilecekler. Bankada hesabınız olmasa bile Türkiye Kart’a sahip olduktan sonra cep telefonunuz üzerinden bir başkasına para gönderebileceksiniz. Vatandaş hangi şehre giderse gitsin Türkiye Kart’ı şehrin ulaşım kartı olarak da kullanabilecek. Taksi, dolmuş gibi serbest çalışan esnafın da sisteme girme imkânı bulunacak” diye konuştu.

 

HER TÜRLÜ FİNANSAL İŞLEM YAPILABİLECEK

 ‘Türkiye Kart’ sadece ulaşımda değil her türlü finansal işlemde de kullanılabilecek. Banka hesabı olmayanlar cep telefonu ile para transferi yapabilecek. Söz konusu kart ile para transferinin yanı sıra alışveriş de yapılabilecek. Kartlar tüm ATM’lerde, POS’larda ve e-ticarette geçerli olacak.

ATM’DEN YATIRILABİLİR

Türkiye Kart’a platform üyelerinin kanallarından (ATM, şube vb.) para yatırılabilecek. Böylece para dijitalleşerek kayıt altına alınacak. Türkiye Kart, müze ve milli parklarda da kullanılabilecek.

TÜM KARTLARA SATIŞ VE DOLUM PTT'DEN

Vatandaşa ön ödemeli veya debit özellikli (kartın bağlı olduğu hesapta belli tutarda para tutulması) Türkiye Kart seçenekleri sunulacak. PTT, tüm kartlar için satış ve dolum merkezi olacak. Türkiye Kart 4.600 PTT noktasından temin edilecek.