Türk karikatürünün yaşayan en büyük isimlerinden biri olan, 1996’da Uğur Mumcu’nun “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” ve 2001’de Nazım Hikmet’in “Kuvayi Milliye Destanı” isimli eserlerini çizgi romana dönüştüren, uzun yıllar Cumhuriyet Gazetesi’nde karikatür çizen Nuri Kurtcebe, Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’nde sevenleri ile bir araya geldi.

Söyleşiye katılanlara Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından, başarılarından ve dünyadaki yerinden bahseden Kurtcebe, Fidel Castro ile Atatürk hakkında olan bir anısını da paylaştı. Kurtcebe, “Bir gün Castro ile görüşme fırsatım oldu. Vereceği cevabı bilmeme rağmen, gazetecilerin ısrarı üzerine şu soruyu sordum:

‘Efendim, dünyadaki en büyük devrimci olarak sizi gösteriyorlar, bu doğru mu?’ dedim. Hemen kaşlarını kaldırdı ve bana o bildiğim cevabı verdi: ‘Dünyanın en büyük devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk’tür’.

Kurtcebe, söyleşisinin bir bölümünde ayrıca, “Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, orada muhakkak Atatürk’ten bir iz, bir işaret görürsünüz. Özellikle Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ sözü, neredeyse tüm dünya dillerinde yer almaktadır” dedi. Kurtcebe, Atatürk’ün yer aldığı, 24 Mart 1923 tarihli Time dergisinin kapağının bir kopyasını, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a iletilmek üzere Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Serkan Şengül’e takdim etti. Kurtcebe, söyleşisinin ardından çizgi roman haline getirdiği Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu, söyleşiye katılanlar için imzaladı.