Eskişehir Basınına yıllarca hizmet etmiş bir çok isim şuanda aramızda yok. Aramızdan ayrılan usta gazeteciler, geride yetiştirdikleri bir çok gazeteci bıraktı. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde Eskişehir Haber olarak, Kenan Şanlıer, Ünsal Dalgın, Önder Baloğlu, Semih Esen ve İsmail Alkılıçgil’i saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.

İSMAİL ALKILIÇGİL

Eskişehir’de spor muhabiri denildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisi olan İsmail Alkılıçgil 2003 yılında aramızdan ayrıldı. Profesyonel gazeteciliğe 1960 yılında Hür Vatan Gazetesi’nde başladı. 1963’te Hürriyet Gazetesi’ne geçen Alkılıçgil, 1979-1981 yılları arasında Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı görevinde bulundu.Emekliyken Sakarya Gazetesi’nde görev aldı.

ÜNSAL DALGIN

Eskişehir’in sevilen gazetecilerinden birisi olan Ünsal Dalgın, 2006 yılında hayata gözlerini yumdu. Uzun yıllar çeşitli mahalli ve ulusal medya kuruluşlarında çalışan Akşam Gazetesi Eskişehir Temsilcisi Ünsal Dalgın (48), sabah saatlerinde aynı zamanda görev yaptığı Eskişehir'in mahalli Anadolu Gazetesi'nde aniden rahatsızlandı. Gazeteye çağırılan 112 Acil Servis ekibinin müdahalesinin ardından ambulansla Eskişehir Devlet Hastanesi'ne götürülmek istenen ve kalp krizi geçirdiği anlaşılan Dalgın, yolda hayatını kaybetti.

KENAN ŞANLIER

2010 yılında kaybettiğimiz Kenan Şanlıer, 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstütüsü'nü bitirdi. Şanlıer gazetecilik mesleğine 1975 yılında Eskişehir Gazetesi'nde başladı. Sırasıyla ‘Yeni Haber' ve ‘Son Olay' gazetelerinde çalıştı. Hürriyet Haber Ajansı Eskişehir Büro şefliği görevinde de bulunan Şanlıer, Eskişehir Gazeteciler Cemiyi yönetim kurulu üyeliği de yaptı. Şanlıer, 1988 yılında Anadolu Üniversitesi'nde basın danışmanı olarak görev aldı. Aynı zamanda öğretim görevlisi olan Kenan Şanlıer bir süre Anadolu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini sürdürdü. Açıköğretim Fakültesi (AÖF) öğretim görevlisi olan Şanlıer, son olarak Anadolu Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini de yürütüyordu. Kenan Şanlıer Eskişehir Gelişim Vakfı (EGEV) ile Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği’nin (EFSAD) de kurucu üyesiydi.

HALUK ÖZDEN

İhlas Haber Ajansı (İHA)'nın, 20 yıldır Eskişehir Bölge Müdürlüğü'nü yapan Mehmet Haluk Özden, 2013 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı. Eskişehir'in duayen gazetecilerinden olan Haluk Özden, Eskişehir basınında bir çok gazeteciyi yetiştirdi. 

 

ÖNDER BALOĞLU

2016 yılında kaybettiğimiz Önder Baloğlu, mesleğe Sakarya Gazetesinde başladı. Gazetenin uzun yıllar yazı işleri müdürlüğünü yapan Baloğlu, TRT, Cumhuriyet ve Günaydın olmak üzere yaygın medya kuruluşlarının Eskişehir temsilciliğini yaptı. Kıdemli gazeteci “9. Sütun” köşe yazılarıyla mesleğini devam ettirdi. Baloğlu, Anadolu Gazetesi'ndeki yönetim değişikliğiyle beraber ‘sahalara’ yeniden döndü ve Anadolu’yu yönetti. Zaman zaman sağlık sorunları yaşayan Baloğlu, gazetecilikten kopmadı. Yaklaşık bir ayr Acıbadem’de tedavi gören Baloğlu, 9 Kasım 2016 Çarşamba sabahı 05.00 sularında aramızdan ayrıldı. Yaklaşık 50 yıldır gazetecilik yapan Baloğlu, bu süre içinde pek çok gazetecinin yetişmesine katkı verdi. Usta kalem Eskişehir basınındaki unutulmaz yerini aldı.

SEMİH ESEN

Yakın zamanda 2017 yılında kaybettiğimiz Semih Esen,  meslekte Hakimiyet, Küçük Gazete, İstikbal, Yeni Haber ve Türk Gücü isimli gazetelerde çalıştı. O yılların tüm usta yazar, çizerlerinin arasında Semih Esen işin inceliklerini öğrendi. Vatan, Cumhuriyet, Tercüman gazetelerine ve Anadolu Ajansı’nda da görev yapan Esen, 1960 sonrasında o dönem İstanbul’da çıkan “Yeni Sabah” gazetesinde çalıştı. Yeni Sabah gazetesinin kapanmasının ardından Eskişehir’e dönen Esen, İstikbal, ve 2 Eylül gibi gazetelerde de görev aldı.