LDP Eskişehir İl Başkanı Önder Artan, Tarım politikaları ile ilgili açıklama yaptı. Artan, "Bence tarımda yapılması daha doğrusu planlanması gereken ilk iş Arazi Toplulaştırmasıdır. Bunu yapmadan onemli bir tarim potansiyeline sahip ulkemizde tarim en verimsiz sektor olmaya devam edecek. Tarim arazileri çok küçük olduğu için ortalama tarim isletmesi buyuklugu sadece 60-70 donumdür. Bu rakam Avrupada 300-500 dönumdür. Abd de ise en az 1000 dönümdür.

Bizde halen daha cok kucuk işletmelerde, yanlis yontemlerle tarim yapiliyor. Doyumluk tarim yapiliyor. Tarim isletmesi cok fazla. Fransada 500 bin . Bizde 3 milyon.Tarimi az insan( yani sirketler) gucune dayanan cagdas yontemlerle cok genis imkanlarla yapmali. Bundan dolayi uretimi arttiramiyoruz ve nufus cogaldigindan talebi karsilamak icin ithalata basvuruyoruz.

Tarim konusunda Israil Avustralya Hollanda örnek alınabilecek ülkelerdir.Hayvancılıkda ise 16 yıl önce Avrupa da birinci Dunyada ikinci sıradaydık. Yanlış politikalar ile hayvancılık bitme noktasına geldi.Brezilyadan ithal ettigimiz hayvanlarda şarbon vakası ortaya çıktı.Etimizi sütümüzü tekrardan üretmek için maliyetleri düşürmeliyiz" dedi.