Çevre Ve şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamada artık Yapı Denetim Kuruluşlarının vatandaş veya müteahhitin seçmeyeceğini söyledi. Bakan Özhaseki şöyle dedi:

"Yapı Denetim sistemindeki yarayan kanaya son verdik. Kanun arsanız varsa bir yapı denetim firmasıyla anlaşarak inşaatınızı yapacak olan müteahhiti denetletin diyor. Ancak uygulamada arsa sahibi müteahhit firmaya ben masaraflara karışmam dediği ve bu ödemeyi yıktığı için, müteahhit parasını verip kendisini denetletmiş oluyordu. Yeni uygulamada bu kuruluşlar internet ortamında sıralanacak. Başvuru esnasında sistem sırayla işi yapı denetim firmalarına verecek, ödemesi devlete yapılacak"

İmar barışı diye bilinen kanun kapsamında yapılan düzenlemeye göre: Yapı denetim firmaları için havuz oluşturulacak. Havuzdan kurayla seçilen yapı denetim firmalarının ücretleri müteahhitlerce ödenecek. Havuzda şu an için bin 644 yapı denetim firması bulunuyor. Denetim firmalarının müteahhitlerden alacağı bedel, bina maliyetinin yüzde 1.5’ini geçemeyecek.

Uygulama 1.1.2019 dan itibaren başlayacağından yıl sonuna kadar yapılacak ruhsat başvuruları eski sistemle devam edecek.