24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından 9 Temmuz 2018 pazartesi günü 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' ile tanışıyor. Peki Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nedir yeni kurulların isimleri, başkanlık ofisleri ve başkanlık makamları hangileri oldu? Bir çok avantajı olan yeni sistem ile kabine yapısı ile bakanların profili de değişiyor. Artık bakan olmak için milletvekili olmak gerekmiyor. Sadece değişen bunlar değil. MİT'in adı dahil sistem baştan sona yenilendi. Alışkın olduğumuz o yapı artık yok. İşte Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve bu sistemde Erdoğan'a bağlı olacak kurumlar

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedir? 

Türkiye'nin yeni yönetim modelinde Cumhurbaşkanı yürütmenin başı oluyor. Sistemin amacı hızlı ve bürokratik engellemeden arınmış bir yönetim oluşturmak. Bu amaçla da Cumhurbaşkanı tüm sistemin merkezinde yer alıyor ve en önemli kurumlar doğrudan ona bağlanıyor. Yeni sistemle birlikte daha önce duymadığımız ofis, başkanlık gibi tanımlamalar da hayatımıza giriyor.


CUMHURBAŞKANI YARDIMCILARI ve ERDOĞAN'A BAĞLI KURUMLAR : Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin merkezinde yer alan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine 2 ya da 3 tane yardımcı belirleyecek. Özel kalem ve İdari İşler Başkanlığı Erdoğan'ın en yakınındaki ikinci kademe olacak ve sistemin yürümesinde önemli noktada bulunacaklar. Bakanlar kurulu dışında cumhurbaşkanlığına bağlı 8 başkanlık ile 4 başkanlık ofisi olacak. Bunlara ilaveten bir de kurullar var.


Cumhurbaşkanlığına başlı 8 başkanlık hangisi? 

Yeni yönetim modelinde en önemli başkanlık makamları doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağlı olacak. Aralarında MİT ve Genelkurmay ile Diyanet'in de olduğu 8 başkanlık şunlar : Devlet Denetleme Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu, Milli İstihbarat Başkanlığı (MİT), Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı


MİT'İN adı Milli İstihbarat Başkanlığı oldu

Doğrudan Erdoğan'ı bağlı olan Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) yeni sistemdeki adı "Milli İstihbarat Başkanlığı" oldu. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde olacak Savunma Sanayii Müsteşarlığı da başkanlığa dönüştürüldü.

Cumhurbaşkanlığı ofisi isimleri ve görevleri nedir?

Yeni sistemde tüm bakanlıkları ilgilendiren konularda faaliyet yürütecek olan ve doğrudan Cumhurbaşkanına yani Erdoğan'a bağlı 4 ofis olacak. Bu afislerin isimleri şöyle : Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Yatırım Ofisi.

Peki bu ofisler ne işe yarayacak görevleri neler?


Yatırım Ofisi:

Büyük yatırımlar desteklenerek yatırımcıların önü açılacak. Finans Ofisi ile İstanbul Dünya Finans Merkezi Projesi yürütülecek ve Türkiye cazibe merkezi haline getirilecek.


Dijital Dönüşüm Ofisi:

Devlet dijitalleşecek ve evraklar azalacak. Büyük veri analizi ve yapay zeka uygulamalarıyla yönetim yükü hafifleyecek, bürokrasi azalacak ve devlet hızlanacak.


Dijital Dönüşüm Ofisi :

Türkiye'nin siber güvenlik alanında güç kazanması olacak.
İnsan Kaynakları Ofisi ile yeteneklerin keşfi sağlanacak ve kamunun performansı artırılacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kurulları

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile oluşturulacak 9 kurul politika önerileri yapacak, bilimden, sağlık ve gıda politikalarına kadar stratejik ve uzun vadeli vizyonlar geliştirecek. Bu kurullar doğrudan Erdoğan'a bağlı olacak.

Kurullar şunlar : Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu.


Birleştirilen bakanlıklar ve yeni isimleri

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bazı bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürüldü. Yeni yapılanma kapsamında bazı bakanlıkların da isimleri değişti. Ekonomi alanında 6 olan ilgili bakanlık sayısı 3'e inerken Başbakan Yardımcılığına bağlı Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı çatısı altına geçti. Birleştirilen bakanlıklar ile yeni isimleri şöyle:


*Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirildi. Yeni ismi : Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı.


*Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birleştirildi. Yeni ismi : "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı"


*Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı birleştirildi yeni ismi : "Ticaret Bakanlığı"


*Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirildi yeni ismi : "Tarım ve Orman Bakanlığı"


*Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı birleştirildi yeni ismi : "Dışişleri Bakanlığı"
*Maliye Bakanlığı'nın yeni "Hazine ve Maliye Bakanlığı"

 
*Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yeni adı ise "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı" oldu.

 


Yeni sistemdeki bakanlıkların isimleri:

"Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı."