Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneğin (YUDER) tarafından Ramazan ayında, Eskişehir’de yaşayan misafir öğrenciler için başlatılan ‘Misafir et’ kampanyası çerçevesinde vatandaşlar, yabancı öğrencileri iftarda misafir ediyor. Öğrenciler ise, vatandaşların davetlerini kabul ederek iftar sofralarını şenlendiriyor. Bu öğrenciler son olarak, Eskişehir’de gazetecilik yapan Abdullah Yeşilkaya’nın evinde misafir oldu. Farklı ülkelerden 11 misafir öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen iftar yemeğinde öğrenciler geleneksel Türk yemekleriyle oruçlarını açtı.

YUDER’den 'Misafir Et' kampanyası
YUDER, ailelerinden uzakta yaşayan öğrenciler için ‘Misafir Et’ kampanyasını başlattı. Kampanya hakkında bilgi veren YUDER Başkanı Nihat Demir, “Ramazan ayında biz dünyanın birçok ülkelerinden gelen misafir öğrencilerimiz için bir kampanya başlattık. Bu kapsamında Eskişehirli vatandaşlar, Eskişehir’de okuyan misafir öğrenci arkadaşlarımızı evlerine davet ediyor. Bu vesile ile bu vatandaşlar hem yabancı arkadaşlarımızla tanışmış oluyor hem de onların ülkelerinden uzak olduğunu hislerini azaltıyor. ‘Misafir Et’ kampanyası kapsamında vatandaşlar bizimle iletişime geçiyor ve diyor ki, ‘Biz bu akşam iftarımızda bu kadar kişiyi misafir etmek istiyoruz.' Daha sonra biz bunu öğrenci arkadaşları arasında bir duyuru yapıyoruz ve kontenjana göre arkadaşlarımız o evinde misafir oluyor. Bu nedenle vatandaşlar Ramazan ayının öğrettiği paylaşmak ve yardım etmek gibi konuları da canlandırmış oluyorlar. Eskişehir halkından ise bu yana çok iyi geri dönüşler aldık. Ramazanın kaldığı günleri için de desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

Öğrenciler ise, vatandaşların iftar sofralarını şenlendirerek bu kampanya için başta YUDER olmak üzere ve vatandaşlara teşekkür ettiklerini bildirdi.