cagdasozyazici @ gmail.com

İnternet Medyası yasası hala askıda. Bu yasa askıda kaldığı ve yasalaşmadığı sürece önü alınamayan internet gazeteleri çoğalmaya devam edecek. Çünkü internet gazetesi açmak oldukça kolay. Devir her önüne gelen internet gazetesi açıyor durumuna geldi.

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde artık haberler anında cebimizde bilgisayarımızda, tabletimizde. Dijital medya varlığını ve ağırlığını artık tam anlamıyla göstermiş durumda. Basılı medya beklide artık son zamanlarını yaşıyor. Basılı medyanın tam anlamıyla bitebileceğini düşünmüyorum. Yaşadığımız dönemde basılı medya bir süre sonra dijital medyaya dönüyor daha sonra dijital medya bir süre sonra ayda ya da haftada basılı bir yayın çıkarmaya başlıyor. Ama şu bir gerçek ki artık medyanın kralı dijital medya.

Dijital medya daha doğrusu internet gazeteleri bu kadar yükselmeye devam ederken bu işi hakkıyla yapan kurumlar için gerekli düzenlemelerin getirilmesi şart. Devlet internet medyası yasasını beklete dursun, dünyanın en büyük arama motoru Google bile bu işe standart getirmek için algoritmalarında değişiklik yaptı. Google yaptığı bu değişiklik sonucunda özgün haber giren, kendine has haber yapan siteleri daha çok seviyor ve yükseltiyor. Eskişehir’de sayısını bilmediğim onlarca beklide yüzlerce internet haber sitesi var. Ama bu sitelerin hepsi bu işi profesyonel anlamda yapmıyor. Durum böyle olunca, muhabir çalıştıran, bu işe emek harcayan internet haber siteleri, sadece ajans haberi giren siteler arasında kendini belli edip yaptığı işin ciddiyetini anlatamıyor. Bu ciddiyetin sağlanması için artık İnternet Medyası yasasının derhal çıkması gerekiyor. Yasa çıksın ki her gün bir yenisi açılan internet haber sitelerine bir dur densin.

Lafı gelmişken her gün yeni bir internet sitesi açılıyor fakat bu işi hakkıyla yapan kurumlarda piyasaya giriyor. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başlayan “Midas Medya” oldu. Midas Medya’nın yaklaşık 3 aylık bir alt yapı hazırlamasının ardından piyasaya güzel bir giriş yaptı. Her zaman dediğim gibi piyasa şartları gereği rekabet mutlaka olacak fakat yaptığımız iş ortak olduğu için rekabet uğruna kimse kimseye zarar vermemeli. Ben Midas Medya Yazı İşleri Müdürü sevgili ağabeyim Kerem Akyıl, Midas TV sorumlusu sevgili ağabeyim Soner Yüksel ve tüm Midas Medya çalışanlarına başarılar diliyorum. 

*********************************************************************************

BİR GÜN DEĞİL HER GÜN DEĞERLİ KADINLAR

Yarın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınların günü olmasına günü de ya daha sonraki günler. Onlar kadınların günü değil mi? Kadına şiddeti, tacizi tecavüzü, kadının önemini sadece 8 Mart günü mü aklımıza getireceğiz. Sadece 8 Mart günü mü kadının önemini anlayacağız. Toplumda kadının yeri daima başımızın üstünde olmalı. Çünkü bizi doğuran büyüten üzerimize titreyen insan da kadın.

Son zamanlarda kadına şiddet tekrar gündeme gelmeye başladı. Kadına şiddet uygulamak dünyadaki en aciz hareket olmalı. Öyle insanlar ya da kendini insan zanneden varlıklar var ki, gözünün üzerinde kaş var diyerek kadına şiddet uygulayabiliyor. Kadına şiddeti daha doğrusu kadına yapılan tüm kötü müdahaleleri ortadan kaldırmalıyız, önüne geçmeliyiz. Artık o kadar duyarsız olduk ki, yanımızda bir kadına şiddet uygulansa dönüp bakmayacak duruma geldik.

Her zaman kadınlar için söylenen bir söz var. “Kadınlar Çiçektir” uzun yıllardır bu sloganı çok yerde duyarız. Sloganda kadının çiçek kadar güzel ve olduğu anlatılır. Ama “Kadınlar Çiçektir” lafı artık kadınları biraz kızdırmış ve sosyal medyada uzun süre duyacağımız yeni bir slogan ortaya çıktı. “Kadınlar Çiçektir” lafına artık çok kızan kadınlar bu slogana cevaben “KADIN KADINDIR ÇİÇEK BABANDIR” sloganı ile sitemlerini dile getirdi.

Sonuç olarak kadınlarımızı sadece 8 Mart günü hatırlamamız gerekiyor. Kadın her yerde önemlidir. Kadın her zaman değerlidir. Şiddet uygulanan, öldürülen, tecavüze uğranan ve kötü muamele gören kadınlar bizleri 9 ay boyunca karınlarında taşıyorlar. Böyle üstün bir varlığa şiddet uygulamak acizlikten başka bir şey değil.

Ben buradan başta sevgili eşim Merve Özyazıcı, Annelerim Türkay Özyazıcı ve Türkan Taşcan, sonuçta o da bir kadın küçük bıdığım Bükre Özyazıcı, kadın çalışma arkadaşlarım ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.