eniszeytinler @ gmail.com

Tiyatro Akademi ile Eskişehir Lions Külüpleri paydaşlığından ortaya çıkan sanatsal bir proje: “Eskişehir Lions Kulüpler Tiyatro Günleri.”

Tiyatro Akademi 2014 yılından bu günlere kadar Eskişehir’ de oyunlarını sahnelemeye devam ediyor ve oyunlarını sahnelemeye devam edecek. Bir taraftan da tiyatro gönüllüsü çocukları, gençleri ve yetişkinleri bünyesinde toplamaya devam ediyor.

İlk yılında “Bir Delinin Hatıra Defteri”, “Komşu Köyün Delisi” ve çocuk oyunları “Pırtlatan Bal” oyunlarını sahneleyen tiyatro akademi; 2. Yıllarında da oyuncular yetiştirmeye devam ederken, bu kez de “Asiye Nasıl Kurtulur?” adlı kadın oyunlarını sahnelediler. Liseli öğrenci grupları ile çalışıp gençlerden oluşan ekipler ile aynı yıl 3 ayrı oyun sahnelediler. “Deli Bayramı”, “Bozkır Güzellemesi”, “Komşu Köyün Delisi” ile “Eşek Kafası Haydar ve Bir Congoloz Dev Masalı” adlı çocuk oyunu seyircisi ile buluştu.

3. Tiyatro sezonuna gelindiğinde, Tiyatro Akademi sezona üç oyunla başladı. “Bir Delinin Hatıra Defteri”, “Asiye Nasıl Kurtulur?”, “Deli Aranıyor?”. Sahnelenen ve sahnelenmeye devam eden üç oyunu bulunan tiyatro akademi oyuncuları bu yıl turnelere götürmeyi düşündükleri bu oyunlar için bir imkân sağlanınca birde “Tiyatro Günleri” projesi yapmaya karar verdiler.

Nisan ayı içerisinde üç gün sürecek bir tiyatro günleri projesi. 11 Nisan, 23 ve 24 Nisan günleri de sahneye çıkacak olan “Tiyatro Akademi Oyuncuları” çalışmalarına hızla devam ediyorlar. Bu çalışmalara Eskişehir Lions Kulüpleri de destek oluyorlar.

Oyunların üçü de Zübeyde Hanım Kültür Merkezi Salonunda sahnelenecekler. İlk oyun “Asiye Nasıl Kurtulur?” 11 Nisan 2018 de, “Bir Delinin Hatıra Defteri” 23 Nisan ve 24 Nisan 20187 de ise “Deli Aranıyor!” seyircisi ile buluşacak. Bu tiyatro günü de, “1. Eskişehir Lions Kulüpleri Tiyatro Günleri” olarak projelendirildi.

Eskişehir Lions Kulüpleri ve Tiyatro Akademi bu projeyi; Tepebaşı Belediyesi İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası” nın Tiran da vereceği konsere adadılar. Çocuklarımıza destek olmak amacı ile yola çıktılar.

Proje mimarları aynı desteği Eskişehir’ deki tiyatro severlerden de bekliyorlar. Ben bu projeyi takip ederek siz sevgili okurlarımıza tiyatro günleri ile ilgili haberleri ilerleyen günlerde aktaracağım.

Sağlıklı kalın, mutlu kalın…