cagdasozyazici @ gmail.com

İNTERNET MEDYASI TEK ÇATIDA TOPLANMALI

Dünya hızla gelişiyor. Özellikle teknoloji aldı başını gitti. Gelişen teknolojiye basın sektörü de kayıtsız kalmadı. Konvansiyonel basının yerini artık İnternet basını ele geçirdi.

Medyayı internet ele geçirdi ama yasal anlamda konvensiyonel basın her daim önde. İnternet Medyası yasası hakkında söylentiler çok fakat hareket yok. Bu yasa elbette çıkacak. Bu yasayla birlikte internet ortamında yayın yapan kuruluşlar arasında bir düzen kurulmuş olacak.

Yasayla ilgili herhangi bir gelişme yok. İnternet medyasında yaşanan düzensizlik de aldı başını gidiyor. Yasanın kısa süre içerisinde çıkması pek mümkün değil. Seçim dönemine girdiğimiz bu zamanda, yasanın çıkması daha da zor gözüküyor.

Yasa ne zaman çıkar bilinmez ama Eskişehir’de internet sektöründe faaliyet gösteren medya kurumları bir çatı altında toplanması gerekiyor. Bunun en iyi yolu ise bir dernek kurmak. Eskişehir’de kurulacak dernek hem internet gazetecilerini bir araya toplayacak hem de Eskişehir’deki internet medyasına bir düzen getirecek.

Yaklaşık 1 yıldır içerisinde olduğum internet medyası sektöründe bu yazıyla birlikte dernek girişiminin ilk adımını atmış olayım. Belki de daha önce bu konuda girişimler yapıldı fakat somut bir adım atılmadı. Gelin birlik olalım ve bir çatı altında toplanalım.

****************************************************************************************************

YA KAZANACAĞIZ YA KAZANACAĞIZ

Eskişehirspor aradığı rahatlığı bir türlü yakalayamadı. Ligin bitmesine 2 hafta kaldı. Eskişehirspor son iki maçından birisini mutlaka kazanmalı. Geçtiğimiz Samsunspor karşılaşmasında alınan galibiyetin en büyük payı taraftarın. Takımına sahip çıkan bir şehrin büyük taraftarı Cumartesi günü oynanacak Boluspor maçında da Eskişehirspor’a büyük destek verecek. Boluspor maçı, Eskişehirspor için büyük bir final maçı. Eskişehirspor bu maçı ya alacak ya da alacak. Başka yolu yok.

VARDİYALI ÇALIŞAN TARAFTARA İZİN VERİLSİN

Cumartesi günü oynanacak karşılaşma için bazı taraftarların istekleri var. Cumartesi günü vardiyalı olarak çalışan taraftalar, işletmelerinden izin istiyor. Eskişehirspor için ölüm kalım karşılaşması olan bu maçta elinden geleni yapmalı. Cumartesi günü vardiyalı olarak çalışan Eskişehirspor sevdalılarına maç için izin verilmeli. Başka Eskişehirspor yok.

****************************************************************************************************

SOSYAL ÇILGINIZ, SOSYAL MANYAĞIZ

Yazımın girişinde Dünya’nın ve Teknolojinin hızla geliştiğinden bahsetmiştim. Gelişen teknolojiyle birlikte artık koca bir dünyayı cebimizde taşıyoruz. Geçmiş yıllarda haberleri, gelişmeleri 1 gün sonra gazetelerden televizyonlardan öğrenirdik. Şimdi ise dünyanın neresinde olursa olsun en ufak bir gelişmeyi anında öğreniyoruz. Bu bir nevi iyi bir gelişme. Fakat biz millet olarak bu gelişen teknoloji çok yanlış kullanıyoruz. Özellikle sosyal medya insanların hayatını büyük bir ölçüde etkiledi. Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri deyim yerindeyse bir garip olduk.

Öncelikle yüz yüze olan iletişimimiz azaldı. Sofraya oturduğumuz anda artık ilk yaptığımız iş yemeğin fotoğrafını çekmek oluyor. Her anımızı özelimizi genelimizi her şeyimizi paylaşıyoruz. Hastamız olduğunda, sevinçli olduğumuzda, üzüntülü olduğumuzda tüm ruh hallerimizi takipçilerimizle paylaşıyoruz. Paylaşıyoruz da paylaşıyoruz... Bu çılgınlık daha nereye kadar gider bilinmez. İnternet ortamında bir de youtuber anneler ve youtuber babalar var. Bu konuya ilerleyen yazılarımda daha detaylı olarak değineceğim. Sözün özü, sosyal medya hayatımızı esir almış durumda bu esaretten kurtulmak pek mümkün gözükmüyor fakat bu çılgınlığı normal seviyelerde yaşamak mümkün.