cagdasozyazici @ gmail.com

Eskişehirspor resmen uçurumun kenarında

Eskişehirspor’da işler bir türlü düzelmiyor. Es Es’in üzerindeki kara bulutlar bir türlü dağılmazken aksilikler üst üste geliyor. Sergen Yalçın’ın takımı bırakmasının ardından göreve gelen Yücel İldiz, takımı bir nebze toparlasa da bir türlü dikiş tutturamadı. Yücel İldiz hakkında başarılı bir süreç geçirdi diyemeyeceğim. Fakat son ana kadar direndi. İyi işler yaptı, yanlış kararlar verdi. Yücel hocanın verdiği yanlış kararlar içerisinde en göze çarpanı Bruno Mezenga ısrarı. Taraftarın her maç öncesi tepki gösterdiği, ilk 11 de çıkmasını istemedikleri Mezenga, Yücel hoca tarafından her maç ilk 11’de çıktı. Şöyle bir geriye baktığımızda Mezenga çıktığı maçlarda istenilen verimi gösteremedi. Yücel hocanın gitmesini de tetikleyen Balıkesirspor maçında Yücel Hoca’nın tercihi yine Mezenga oldu. Maç boyunca Mezenga sahada yoktu. Semih’in kırmızı kart görüp çıkmasıyla beraber zaten 1 eksik olan takım şimdi 2 kişi eksik gibi oynadı. 1-1’den sonra acaba dediğimiz maçta yenilen 2 gol sonrasında taraftar futbolculara tepki göstermeye başladı. Özellikle Mezenga ve Hasan Hüseyin Acar bu tepkilerin baş kahramanlarıydı. Öyle ki verilen tepkilere sinirlenen Hasan Hüseyin Acar, kart görebilmek için elinden geleni yaptı. Hasan Hüseyin Acar, tepkilere sinirlenerek bir ara taraftara da sert çıktı. Eskişehir’in alt yapısından yetişmiş bir futbolcunun verilen tepkilere bu kadar sinirlenmesini ve soyunma odasına giderken taraftara küfretmesi kabul edilemez bir durum.

Kötü şeylerin olacağının sinyali veren Balıkesir maçının ardından beklenen oldu ve Yücel İldiz istifa etti. Ligin bitmesine 5 hafta kaldı ve Eskişehirspor hiç iyi durumda değil. Takım bu haldeyken istifa edip takımdan ayrılan Yücel İldiz yanlış bir karar verdi ve takımı uçurumun kenarında bırakıp gitti. İldiz’in gitmesinin ardından teknik direktör dedikoduları hemen yayıldı. O mu olcak, bumu olcak dedikodulara anında yayılmaya başladı. Dün itibariyle dedikoduların dışında daha inanılır bir açıklama yapıldı. Geçen sezon Süper Lig’e çıkış final maçında Göztepespor’un başında olan ve Es Es’in hayallerini yıkan teknik adam Yılmaz Vural, Eskişehirspor’u uçurumdan kurtarmak için geliyor.

5 maçlık sözleşme ile takımın başına geçecek olan Yılmaz Vural, deyim yerindeyse ateşten gömlek giydi. Yılmaz Hoca takımı ligde tutar mı bilmem ama Eskişehirspor’un yeri ne PTT 1. Lig nede PTT 2.lig. Eskişehirspor’un hak ettiği lig Türkiye Süper Ligi ve Es Es hak ettiği yere gelecek. 

**************************************************************************************************

Hamamyolu yenilendi, yeni olanı bozmak değil korumak gerekir

Eskişehir’de neresi gezilir denildiği zaman ilk akla gelen yerlerden birisi şüphesiz ki Hamamyolu’dur. Hamamyolu yaz kış insanların uğrak yeri oluyor. Hamamyolu zaman içerisinde ufak tefek değişikliklere uğradı. Fakat Hamamyolu bu defa tamamen değişti. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt yaptığı büyük proje ile Hamamyolu’nu baştan sona yeniledi. Proje siyasi çekişmelere de çok malzeme oldu. Üzerinden çok siyaset yapıldı. Siyasiler dışında Eskişehirli vatandaşlar da bu projeyi kimi zaman eleştirdi kimi zaman çok beğendi. Kimi vatandaş köprüyü çok beğenirken kimi vatandaş oturacak yerlerin az olduğundan şikâyetçi oldu.

Neticede proje bitti ve Eskişehirliler projeyi oldukça beğendi. Hamamyolu özellikle hafta sonları dolup taşıyor. Kazım Kurt, projeyi başarılı bir şekilde bitirdi. Şimdi biz vatandaşlara düşen görev bu projeye sahip çıkmak. Ama şunu görüyorum ki bazı vatandaşlar bunun bilincinde değil. Çocukları için yapılan oyun gruplarına yetişkinler zarar vermeye çalışıyor. Oturulacak yerler yakılıyor. Vatandaş olarak yeni olan bir şeye karşı alerjimiz mi vardır bilmiyorum ama yapılan hizmetlere zarar vermek kendimize zarar vermek gibi bir şey olsa gerek. Hamamyolu iyisiyle kötüsüyle bitti. Şimdi bize düşen vatandaş olarak iyi olanı kötüleştirmek değil, iyi olanı korumaktır.

*****************************************************************************************************

Sanayi Odası’nın galibi Celalettin Kesikbaş oldu

Merhaba sevgili okurlar.  Yaklaşık 1 aydır ara verdiğim köşe yazılarıma tekrar devam ediyorum. Geçen 1 aylık süreçte gündem oldukça yoğundu. Bu yoğun gündem arasında dün Eskişehir Sanayi Odası’nın başkanlık seçimi yapıldı. 28 Ekim 2017 tarihinde yazdığım köşe yazısında belirttiğim üzere Celalettin Kesikbaş seçimi kazandı. Uzun yıllar sonra Sanayi Odasına farklı bir isim başkan oldu. Bakalım Celalettin Kesikbaş nasıl bir sanayi odası başkanlığı yapacak. Seçim döneminde açıkladığı projelerin kaç tanesini yapacak. Eğitim üzerine birçok projesi olan Kesikbaş’ın ilk etapla bu projelere önem vereceğine inanıyorum. Celalettin Kesikbaş’a Sanayi Odası Başkanlığı sürecinde başarılar diliyorum.

**********************************************************************************

Eskişehir Basınının başı sağ olsun

Eskişehir basını dün büyük bir ustasını kaybetti. Uzun yıllar Eskişehir basınında görev yapmış özellikle magazin muhabirliğinde büyük işler başaran Orhan Ilgaz’ı dün kaybettik.  Eskişehir Basınına yıllarca büyük emek vermiş Orhan Ilgaz’a Allah’tan rahmet kederli ailesine ve Eskişehir Basınına baş sağlığı diliyorum.