cagdasozyazici @ gmail.com

Eskişehir’de son açıklanan verilere göre 276 bin 199 adet kayıtlı araç var. Bu kadar araç olunca da hem şehir merkezinde hem de mahallelerde otopark sorunu ortaya çıkıyor. Eskişehir’de son zamanlarda anlaşılmaz bir trafik sorunu mevcut. Bunun üzerine artan araç sayısı ile otopark sorunu kendini daha çok gösteriyor.

Hafta sonu veya özel günlerin arifesinde çarşı merkezde araba koyacak yer bulmak oldukça zor. Bazı yerlerde 2. Sıra park bile görmek mümkün. Şehir Merkezinde bulunan otopark sorunu yapılacak katlı otoparklar ile çözülebilir. Fakat mahallelerde sokak aralarında ki otopark sorununun çözümü biraz zor.

Günümüzde neredeyse iki evden birinde araba var. Sokak araları sağlı sollu park etmiş araçlarla dolu (tabi sokak geniş ise). Yeni yapılan binalarda yapılan daire sayısının neredeyse 10’da 1 araç park yeri yapılıyor. Yani 10 dairelik bir apartmanın 1 adet araç koyabilecek garajı oluyor. Geriye kalan araçlar sokak üzerine park etmek zorunda kalıyor.

Tabi “Garaj önü Park Etmeyiniz” yazısıyla garajın önüne araba park edilemiyor. Bu sefer sokağa aracını koymak isteyen vatandaşlar da yer bulamıyor. Trafiğe kayıtlı araç sayısı azalmayacak. Azalmadığı gibi artmaya da devam edecek.

Bu otopark sorununa bir çözüm bulmak şart. Herkes arabasını evinin önüne koymak istiyor. Ama artık sokaklar köşe kapmacaya döndü. Arabaya yer buldun buldun. Yoksa halin harap. İşin özü çarşı merkezin dışında mahalle aralarında ki otopark sorunu acil olarak çözülmeli…

*********************************************************

ERKAN VE UĞUR KEŞKE DAHA ÖNCE GİTSEYDİ

Eskişehirspor’da keyifler yerinde. Üst üste gelen galibiyetler takımın moralini yerine getirdi. Eskişehirspor artık toparlanıyor. Erkan ile Uğur’un gitmesi çok iyi oldu. Takım içerisinde tek adam oyunu yerini takım oyununa bıraktı. Herkes görevini biliyor yerini beliyor ve tek adama bağımlı kalmıyor.

Es ES çok önemli galibiyetler aldı. Bu galibiyetlerin sürmesi gerekiyor. Takımın çatırdadığı dönemde Teknik Direktör Yücel İldiz’in de gideceği söyleniyordu. Yücel İldiz, Eskişehirspor’a son zamanlarda gelmiş en iyi teknik adamlarından birisi. Yücel hoca, Eskişehirspor’u süper lige çıkaracak ve Eskişehirspor muhteşem taraftarıyla süper lig takımlarının korkulu rüyası olacak.

Eskişehirspor – A.Ç Giresunspor maçında takımın başına yeni gelen Yılmaz Vural’da her zaman ki gibi ilginç tavırlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Son dakikalar da imkanı olsa Yılmaz hoca oyuna girecekti. Bu hareketleriyle Yılmaz Hoca ne kadar stresli olsa da sempatik tavrı taraftarı güldürdü.

*********************************************************

SEVGİLİLER GÜNÜ  NEDİR?  NEREDEN ÇIKTI?

Bugün 14 Şubat Sevgililer günü. Kimine göre para tuzağı, kimine göre gevur icadı, kimine göre aşıkların en özel günü. Her ne olursa olsun 14 Şubat’ın en karlısı çiçekçiler gibi görülüyor.

14 Şubat Sevgililer Günü sebebiyle bende buradan hayat arkadaşım, yoldaşım, sevgilim, dünyanın en şirin varlığı olan kızım Bükre Özyazıcı’nın annesi sevgili karım Merve Özyazıcı’yı çok sevdiğimi ve 14 Şubat Sevgililer gününü kutladığımı söylemek istiyorum.

Peki nedir bu sevgililer günü, nereden çıktı?

“Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. 14 ve 15 Şubat tarihleri eski Roma halkının hayatında da önemli bir yere sahipti.

Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı, tarihi ne? Aziz Valentine efsanesi ise Sevgililer Günü’nün en bilinen kökenini oluştur. Bugün Valentin ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir.

Efsaneye göre; Aziz Valentine, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II’nin ordusunu güçlendirmek adına koyduğu genç erkeklerin evlenmesi yasağını gizlice kıydığı nikahlarla deliyordu.

Claudius bunu fark ettiğinde Valentine'i hapse attı ve onu ölüme mahkum etti.

Hapiste gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat'ta idama götürülürken kıza "Senin Valentine'in" imzalı bir aşk mektubu vermiş ve öldürülmüştür.”

*********************************************************