eniszeytinler @ gmail.com

3 Mart Cumartesi günü “Mandela’ nın Bavulu ve Dünyadan Renkler” adlı resim sergisi, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi’ nde Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’ un “Sanatla içi çe olmak, başka duygulara, başka dünyalara ve farklı bakış açılarına ulaştırır insanı. Sanala, dünyanın acısına da, sevincine de ortak oluruz. İşte tam da bu nedenle; Sanatsız gelecek olmaz.” Sözleri ile açıldı.

Türkiye’ nin Güney Afrika Büyükelçisi Pule Isaac Malefone; konuşmasına “Birleşmiş Milletler 2009 yılı 18 Temmuz tarihini Mandela’ nın onuruna uluslararası gün ilan etti.” Sözleri ile başlarken, Mustafa Kemal Atatürk’e de atıfta bulundu. “Nelson Mandela; kolonizm zamanından beri ırkçılık, ayrımcılık, ölüm ve sıkıntının hüküm sürdüğü bir ülkede ömrünün 27 yılını mahkûmlukla halkına ve insanlığa feda etmiş, sonradan Devlet Başkanlığına yürümüştür.” Örneğini de konuklara üzerine basarak dile getiren Büyükelçi, “11 Şubat 1990 da özgürlüğüne kavuşan Mandela’ nın bu yıl 28. Yıl dönümünü kutlamaktayız.” Dedi.

Nelson Mandela kimdir? Ondan öğrenmemiz gerekenler nelerdir? Başlıkları altında uzun ama anlamlı sözlerde konuşmasını sonlandırırken Büyükelçi; “Nelson Mandela bize sıradan erkek ve kadınların sıra dışı olaylar başarabileceğini hatırlatmaktadır.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Serginin küratörü İbrahim Karaoğlu; “Bu sergide yer alan yapıtlar 2000 yılında Owusu Ankomah’ın tahta bavuluyla dünyanın dört bir yanını dolaşmış, Sanatsız gelecek olmaz anlayışı ile hem Çernobil Çocuklarına, hem de Mandela’ nın Çocuklarına katkı sağlamak amacıyla, Ernst August Quensen tarafından armağan edilmiştir.” Sözü ile sergiyi net bir dille anlattı.

Bu arada ne var bu bavulun içinde? Diye soranları duyar gibi oluyorum. Ve diyorum ki… Neler var neler. Çocuk sevinçleri. Yağmurun sesi. Kelebeğin ağırlığı. Ülkelerin kara, sarı, beyaz, esmer çocukları. Bahar şenliği. Özgürleşme çığlığı ve daha ne varsa. Bir de Ahmet Telli’ nin değişi ile; “Eskişehirden ayrılıp bir başka ülkeye giderken Porsuk’ un akışını, Eskişehir’ in gülümseyişini de içine alıp gidecek Mandela’ nın bavulu.”

Sergiyi gezerken kimlerin eserleri var? Hangi çağdaş sanatçıların eserleri? Bunu da yazmadan olmaz. Gunther Uecker; Düssedorf Sanat Akademisinde profesör. Sol Le Witt; Amerikalı sanatçı 1928 doğumlu ve 2007 de Washigton’ da öldü. Jorg Immendorf 1945 doğumlu 2007 de Düsseldorf’ da öldü. Jean Miotte 1926 Paris doğumlu 2016 da New York’ da öldü.  Allen Jones; 1937 İngiltere doğumlu ve halan yaşamını Londra’ da yaşamaktadır.Sokari Douglass Camp Nijeryalı sanatçı; 1958 doğumludur. Büyük  Biritanya şövalyelik nişanına sahipaz sayıdaki siyahi kadın sanatçıdan biridir. El Loko, 1950 de Togo da dünyaya geldi. 2016 da Almanya’ da öldü. Mo Edoga; 1952 Nijerya doüumlu 2014 de Almanya da Mannheim’ de öldü. Esther Mahlangu; Günay Afrikalı sanatçı, kendi kültürünü tüm dünyaya tanıtmak için eserler vermiş ve dünyaca ünlü müzelerde eserleri sergilenmiştir. Halan ülkesinde kendi köyünde yaşamaktadır. Mickael Bethe Selassie; Etiyopya ‘ da 1951 de doğdu, 1974 den beri Paris’ te yaşamaktadır. Owusu Ankopmah; 1956 Gana doğumlu sanatçı, Bremen de Almanya’ da yaşamaktadır. Nils Burwits, 1940 da Doğu Almanya doğumlu sanatçı, şimdilerde Malorca’ da yaşamaktadır. Nam June Paik; 1932 Seul doğumlu, 2006 da Miami’ de öldü. Andre Lanskoy; 1902 Moskova doğumlu, 1976 da Paris’ te öldü. Andre Masson; 1896 Fransa doğumlu, 1987 de Paris’ te öldü. Robert Combas; Fransız ressam ve heykeltraş, 1957 de Lyon’ da doğdu, yaşamına ve çalışmalarına Paris’ te devam etmektedir. Hans Hartung; 1904 de Almanya’ da dünyaya geldi. 1989 da Fransa’ da öldü.

Eskişehir’ li sanatseverlerin ilgi ile gezip izleyebilecekleri bir sergi. Tavsiye ederim.