cagdasozyazici @ gmail.com

24 Haziran tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlere çok az bir süre kaldı. Şimdi gözler kimin hangi partiden kaçıncı sıra adayı olacağında. Eskişehir’de partilerde neredeyse aday adayı bolluğu var. Tabi ki bu aday adaylarının bir kısmı gerçekten milletvekili olmak için aday adayı oluyor bir kısmı iste partiye bir nebze katkım olsun düşüncesiyle aday adayı oluyor.

Şimdilerde neredeyse tüm köşe yazarları, gazeteciler veya siyasetle yakından ilgilenenler Milletvekili adayları hakkında kendilerince listeler yapmış durumda. Bu furyaya bende katılmak istedim ve bende AK Parti ve CHP ile ilgili kendi gözlemlerim ve duyumların neticesinde naçizane listeler yaptım.

Öncelikle AK Parti’yi ele alacak olursak. Şuanda milletvekili olan Nabi Avcı, Emine Nur Günay ve Harun Karacan’ın tekrardan listeye girme şanslarının olmadığını düşünüyorum. Bu düşüncemi de şu görüşlere dayanarak söylüyorum. Harun Karacan siyasette hızlıca yükseldi. Son olarak Karacan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı - Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı oldu. Karacan 24 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyebilir fakat Yerel Seçimlerde tekrardan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilebilir.

Nabi Avcı’yı ele alacak olursak. Nabi hoca Bakanlıktan alındıktan sonra biraz yavaşladı. Nabi hocanın tekrar başdanışman olmak istediği söylentileri yayılıyor. Nabi Hoca için son zamanlarda Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne veya Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne getirilebilir söylentileri dillendiriliyor.

Emine Nur Günay konusunda ise Ahmet Davutoğlu’nun ekibinin önemli isimlerinden olan Günay’ın bu seçimde listede yer almayabilir.  

AK Parti’de mevcut milletvekillerinin durumu böyleyken yazımın başında belirttiğim listesi sizlerle paylaşmak istiyorum.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

1.Sıra – Dündar Ünlü

2.Sıra – Salih Koca

3.Sıra – Halit Halaç

4.Sıra – Ayşe Fert Dökmeci

5.Sıra – Süleyman Ekşi

6.Sıra – Elif Yenigün

7.Sıra – Yetkin Tetik

AK Parti’de olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partisi’nde de mevcut milletvekillerinin liste şansı az gibi görünüyor. Bunun nedenleri ise geçtiğimiz seçimlerde ilk sıradan milletvekili olan Gaye Usluer’in, son zamanlarda Eskişehir’de pek gözükmemesinden dolayı farklı bir ilden aday gösterilebilir. Eskişehir’de en çok bulunan ve başarılı bir siyaset yapan Utku Çakırözer listeye girebilir.

CHP’nin Milletvekili Aday listeleri yarın yapılacak MYK toplantısı sonucu belli olacak. Bu süreçte Yılmaz Büyükerşen’in liste üzerinde büyük etkisi olacağı düşünülüyor.  

CHP ESKİŞEHİR MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ

1.Sıra – Engin Çakmak

2.Sıra – Nuray Akçasoy

3.Sıra – Utku Çakırözer

4.Sıra – Sinan Özkar

5.Sıra – Figen Kahya

6.Sıra – Metin Tomsuk

7.Sıra – Sibel Yeşildal