gulserensenyuzlu @ gmail.com

“Aşk” ve “sevgi” farklı iki sözcük, ben ikisine de farklı değerler yüklerim. Belki siz de…

 “Aşk”ın içinde korku vardır, kaybetme korkusu… Heyecan vardır, hani şu gördüğünüzde dizlerinizin bağını söken duygu. Ve kalp çarpması deliler gibi. Kaybetme korkusu vardır, hani şu :” Ya benimsin ya toprağın .” dediğimiz cinsten.

Size yüz mü vermiyor, al eline silahı, vur kızı... Çünkü sana böyle öğretti şarkılar, böyle öğretti romanlar. Karşındakinin de duyguları varmış, sana değil de bir başka gönüle akıyormuş, kime ne... Sen seviyorsun ya o da seni sevmek zorunda. Yüz vermedi mi, hayır mı dedi… Olmaz, racona sığmaz… Kaç genç kızımızı yitirdik bu yüzden.

Aşk, insanı bedeninden sarsacak kadar şiddetli bir duygu ama ömrü çok az. On günde solan kırmızı güllerin güzelliği var aşkta. Aşk solduktan sonra geriye kuru topraktan başka hiçbir şey kalmıyor işte. Âşık olduğunuz kişinin ilk elini tuttuğunuzda hissettiğiniz duyguları bilmem kaçıncı dokunduğunuzda hissedemiyorsunuz, gözlerine aynı anlam yüküyle bakamıyorsunuz.

Birde sahte âşıklar, bunlar uzman… Herkese aynı sözler ve çoğu da evli.Kiraz dudaklım,bal yanaklım hesabı.Ve dikkat edilmesi gereken bir grup,çoğu belli yaşın üstündeki “kurtlar”.Pek çok kadının duygularıyla oynayan, karılarından korkan, adrenalin arttırmaya çalışan biraz daha zararsız aşıklar; af edersiniz sahte aşıklar.

“Sevgi”yse içinde saygıyı barındırır, merhameti, korumacılığı, vicdanı. Aşka inat zaman geçtikçe çoğalan bir duygu…

Bir ömür güvenebileceğinizden emin olmak, ne güzel bir emniyet duygusudur.  Çocuğu hata yapsa da koşulsuz seven bir annenin yarattığı his gibi, eşinizle yaşadığınız küçük anlaşmazlıkların yıkamayacağı kadar güçlü bir sevginin içinde olduğunuzu bilmek, verdikçe sevginin, aldıkça paylaşımın artacağını bilmek, sakin bir limanda ömrünüzü fırtınalardan uzak geçirebileceğinizi bilmektir sevgi. Emek ister sevgi, özveri. Eğer doğru tadı verebilmişseniz aşk da doğar bir güneş gibi.

İkisini bir arada yaşayabilenler mi, çok şanslı. İnsan daha ne ister ki hayattan.

Sevgiyle, vicdanla, merhametle kalın.