gulserensenyuzlu @ gmail.com

Önce sap’tan başlayayım…

Uçak düşmesi sonucu yaşamlarını yitiren 11 genç kadının ardından “ Bekârlığa veda partisi “ için yurt dışına gittikleri için sosyal medyada bazılarımızın bir zil takıp oynamadığı kaldı. Neymiş efendim, bizim adetlerimizde böyle bir parti yokmuş. Öyle ya da böyle gençler onaylamasak da bir olay için gitmişler, dönerken de uçak düşmesi sonucu yaşamlarını kaybetmişler.

Madem bu kadar örf adetlerimize düşkünüz bize düşen şu olmalıydı: “Allah rahmet eylesin, ( taksiratlarını ),günahlarını affetsin.”

Biz böyle öğrendik büyüklerimizden. Toplumun yazılı olmayan kuralları bunlar ve kuşaktan kuşağa geçiyor.

Sıra saman’da…

Olay metrobüste geçiyor, öpüşen gençleri uyaran kişiye saldırı… Metrobüs öpüşme yeri mi? Anne baba nikâhlı olmasına rağmen kalabalıkların içinde öpüşüyor mu? Bizim toplumumuzda öpüşme saklı, gizlidir.

Şimdi siz de mi geri düşüncelisiniz diyenleri duyuyorum. Yanıtım hazır: Metrobüs kalabalık bir yer, yaşlılar, gençler, orta yaşlılar, çocuklar var. Diğer gurup etkilenmeyip hoş görebilir ne de olsa olgunlaşmışlar, kafalarını çevirip geçebilirler. Ama çocuklar, çocuklarımız… Onlar nasıl etkilenecek bunu hiç düşündük mü?

Filmlerde bile başlamadan önce yaş sınırını belli eden işaretler veriliyor. Çocuklarımızın olumsuz etkilenmemesi için. Öyleyse…

Belki uyarı sert olmuş olabilir; orada olmadığım için yorum yapamam. Davranışın doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Modernlik bu değil asla…

Ölmüş insanların arkasından konuşmak da dindarlık değil…