gulserensenyuzlu @ gmail.com

Trafik Haftası nedeniyle öğrencilerimize, trafik polisliği yaptırılarak farkındalık yaratılmaya çalışılmış. Eğitim adına çok güzel bir etkinlik.

Hatta yanlış park eden araçları mikrofonla, ceza yazılabileceği konusunda uyardılar. Yaşarak öğrenme gerçekleştirilmiş; emniyet müdürlüğümüzü bu konuda kutluyorum.

Amaaaa  bir eksik var sanki ve bir eğitimci olarak yaşadıklarımdan yola çıkarak şunu belirtmek istiyorum. Trafikte tek suçlu araçlar mı? Yayaların hiç mi suçu yok ve neden bu konuda hiçbir şey yapılmıyor.

Bir gün üşenmeyin, eski stadın orada bir saat bekleyin nelere tanık olacaksınız. Ben bu gözlemi sık sık yapıyorum. Kırmızı ışıkta geçme konusunda adeta anlaşma yapılmış durumda. Aykırılık kanımıza işlemiş sanki. Yeşil ışığı bekleyenler sanki uzaylı gibi…

Veee orada bulunan okulun öğrencileri ise takdire şayan davranışlar içindeler. Toplu halde trafiği durduruyorlar, yeşil ışık mı, onların sözlüğünde yok. Araçlar korna çalıp uyardığındaki davranışlarını bir görseniz şaşarsınız. El hareketleri, ne oluyor yani acelen ne, diye araç kullanıcılarına yapılan hareketler.

Gördüklerim beni de zan altında bırakıyor aslında, bir eğitimci olarak demek ki gereken eğitimi verememişiz. Eğitimin bir parçasının da cezalar olduğunu unutmayalım. Neden trafik polisleri ışıklarda bekleyerek birkaç kişiye kırmızı ışıkta geçtiği için ceza yazmıyor.

Birkaç kişiye yazılacak ceza çok etkili olacaktır bence. Zaman içinde kişiler, büyüklere de pek masum değil, yeşil ışıkta geçmeyi öğrenecektir.

AB Projesiyle Almanya Ausburg’ a gittiğimizde cezaların ne kadar etkili olduğunu bizzat gördüm. Işıktayız, yolda hiçbir araç yok ve bizim arkadaşlardan önde gidenler yola kendilerini atmalarıyla rehber kendilerini geri çekti ve burada kırmızı ışıkta geçmenin cezasının çok büyük olduğunu, araç olmasa bile geçmemiz gerektiğini belirtti.

Kaldığımız 25 gün boyunca gözlemim şu oldu: Yaya ya da araç, yol bomboş olsa bile kendi ışığını bekliyor.

Bizde de böyle yaptırımlara ihtiyaç var sanırım, hem de bir an önce... Kişiler kurallara uymayı alışkanlık haline getirdikten sonra zaten cezaya ihtiyaç yok…