gulserensenyuzlu @ gmail.com

Öğrenciler de veliler de panikte… Çünkü sorular kolay olmayacak, haberi kulaklarda çınlıyor.

Sorular kime göre zor, diye bir soru atıyorum ortaya. Bugüne kadar gerçekleşen sınavların sonunda belirlenen şu oldu: “Zor sorulara alışan öğrenciler, kolay sorularda zorlanıyor.”

 Öğrenci sınav sırasında bu kadar kolay soru olamaz, burada göremediğim başka bir çeldirici var düşüncesine kapılarak zaman kaybediyor, hatta boş bırakıyor bu soruları.

Yıllardır aynı dedikodular yayılır öğrenciler ve veliler arasında. Bu söylemler öğrencinin üzerinde olumsuz baskı oluşturuyor. Ve hoş geldin, KORKU…

Korku başarıda önemli bir unsur aslında ve başarı şehrine giden yolda gerekli; ancak yeterince… Öğrenciyi daha dikkatli ve zamanını iyi kullanmaya yönlendirecek ölçüde.

Korkunun fazlası zararlı… Korkan öğrenci, başaramam psikolojine girerek çalışmaktan vazgeçiyor. Umutsuzluk girdabına kapılarak kaybolup gidiyor.

Umut, başarıda çok önemli ve bu noktada anne babalara çok iş düşüyor. Önce öğretmenlerin arkasından atıp tutmaktan vazgeçelim lütfen. Öğretmenler sizin düşmanınız değil. Onlar da çocuğunuzun başarılı olmasını istiyor. Ders öğretmenleriyle, rehber öğretmeniyle görüşün çocuğunuz hakkında bilgi alın.

Pek çoğumuz çocuklarımızı tanımıyoruz. Ya yerden yere vuruyoruz yavrularımızı ya da toz kondurmuyoruz. Elbette anne baba olmak kolay değil; ama ancak gerçeklerle yüzleşirsek çözüm bulabilir, çocuğumuza yardımcı olabiliriz.

Bu konudaki önerilerime devam edeceğim, izlemeye devam edin… Sevgiyle kalın değerli okuyucularım, öğrencilerim.