cagdasozyazici @ gmail.com

Merhaba sevgili okurlar. 30 Ocak tarihinde Eskişehir’in kaderini etkileyecek bir karar verildi. Eskişehir’e yapılması planlanan Kömürlü Termik Santral arazisinin, tarım alanı statüsünden çıkarılması Toprak Koruma Kurulu tarafından oylandı. Arazinin tarım statüsünden çıkarılması 6 kabul 3 ret oya karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

ESKİŞEHİRLİ KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Bu oylama ile yapılması planlanan Kömürlü Termik Santral’in önü açılmış oluyor. Peki bu karar doğru mu? yanlış mı? Önümüzdeki süreç bunu gösterecek ama Termik Santral için somut bir adımın atılması Eskişehir Halkını oldukça üzdü. Oylama günü öncesinde Eskişehir Çevre Platformu tarafından Adalar Mevkiinde sevgi zinciri oluşturuldu. Eskişehirli vatandaşlar Kömürlü Termik Santral için tepkisini gösterdi. Oylamanın olacağı gün ise aynı tepkinin olma ihtimaline karşı emniyet güçleri vilayet alanında yoğun güvenlik önlemi aldı.

ALPU OVASI VERİMLİ ARAZİ STATÜSÜNDEN ÇIKARILDI

Deyim yerindeyse Valilik civarında kuş uçurtulmadı. Eskişehir halkı buna rağmen tepkisi göstermek adına valilik civarına geldi. Fakat yapılan protestolar, tepkiler, eylemler maalesef bir işe yaramadı ve oylamada şehrin atanmışları evet oyu verdi ve Alpu ovası verimli arazi statüsünden çıkarıldı.

Peki, şimdi ne olacak? Alınan bu kararla birlikte Termik Santral hemen kurulacak mı? Termik Santral kurulduğu takdirde Eskişehirli bundan nasıl etkilenecek?

EN YAKIN YERLEŞİM YERİ YAKLAŞIK 2 KM

Kurulması planlanan Termik Santral ne kadar Alpu olarak adlandırılsa da Tepebaşı İlçe sınırları dahilinde bulunuyor. Termik Santral Sahası, Eskişehir İl Merkezi’ne kuş uçuşu yaklaşık 32km mesafede, Tepebaşı İlçe Merkezi’ne ise kuş uçuşu yaklaşık 25km mesafede yer alıyor. Santral sahasına en yakın yerleşim merkezleri ise kuş uçuşu yaklaşık 1.810 m mesafede Beyazaltın Mahallesi, yaklaşık 3.180 m mesafede Kozlubel Mahallesi ve yaklaşık 5.450 m mesafede Gündüzler Mahallesi bulunuyor. Santral sahasına en yakın konut ise santral sahasının en yakın sınır noktasının kuzey batı istikametinde ve kuş uçuşu yaklaşık 1.450m mesafede Beyazaltın Mahallesi dâhilinde bulunuyor.

LÜLETAŞI DA TEHLİKEDE

Kömürlü Termik Santralin kurulacağı arazinin yaklaşık 2 km yakınında bulunan Beyazaltın Mahallesi aslında çok önemli bir yer. Ticari olarak işlenebilir lületaşı yataklarının neredeyse tamamı Eskişehir’de Beyazaltın Mahallesinde bulunuyor. Yapılması planlanan Termik Santralin dünyada tek olan ve Eskişehir’de çıkan Lületaşı’na zararı olur mu olmaz mı bununda araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Eskişehir ile özdeşleşen ve Eskişehir’in en önemli yer altı zenginliklerinden olan ve Dünyada sadece Eskişehir’de çıkan Lületaşı’nın zarar görmesini kimse istemez.

*******************************************************************************************

HAYALLER SÜPER LİG, GİDİŞAT TFF 2.LİG

Eskişehir’de Termik Santral gündemdeyken bir başka gündem ise Eskişehirspor’un durumu. Son 4 maçta 0 puan oldukça kötü bir sonuç. Eskişehirspor’un üzerinde ki kara bulutlar bir türlü dağılmıyor. Son Elazığ maçında alınan mağlubiyet hem takımın hem de taraftarların moralini bozdu. Alınan mağlubiyetin suçlusu kim sorusuna verilecek bir cevap yok. Fakat Eskişehirspor’un durumu hiç iç açıcı değil. Hayaller Süper Lig, gidişat TFF 2.Lig. Elazığ maçında takım genel anlamında başarılı bir performans sergiledi. Takımda Kaleci Kayacan ve Semih Güler son maçta oldukça büyük bir performans sergiledi. Takımın en başarılı oyuncusu Semih Güler’in Elazığ maçında oyundan alınması Semih’i biraz üzdü. Oyundan çıkarken formasını fırlatan Semih Güler maçın ardından sosyal medya hesabında özür diledi.

Eskişehirspor’da ki eksik nedir, olmayan nedir şu anda kadar çözen yok. Yücel Hoca’nın gelmesi Yönetimin tekrardan şekillenmesi Eskişehirspor’da durumun iyiye gittiğini düşündürse de durum hiçte öyle değil. Maddi kaynak konusunda Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri billboardlarını tahsis ederek bir nebzede olsa katkıda bulundu. Eskişehirspor’a ileriki dönemde daha çok yardım gerekiyor. Çünkü şuanda halledilen borçların hepsi ödenmedi birçoğu ötelendi ve bu borçların zamanı gelecek. Eskişehirspor ne yapıp ne edip bu ligden bir üst lige çıkması gerekiyor. Eskişehirspor, taraftarıyla, sahasıyla, kalitesiyle ve geçmişiyle hak ettiği yer olan Süper lige mutlaka çıkmalı.