merteke26. @ gmail.com

Eskişehir'in demokratlığından bahsedeceksek eğer, öncelikle şehrimizin bir çok farklı köken ve kültüre ev sahipliği yaptığını belirtmek gerekir. Bu şehirde Tatarlar, Muhacirler, Yörükler, Çerkesler ve daha nice farklı kültür hiç bir sorun yaşamadan, sevgi ve saygıyla bir arada yaşıyor. Farklı kültürlerin uyum içinde yaşaması bir yana Türkiye'de ender olarak görülen bir durum olan öğrenciye saygı ve sevgi konusunda da şehrimiz bir numara. Türkiye'nin çoğu şehrinde öğrencilerin farklı yaşam tarzına saygı gösterilmez. Hatta bazı yerlerde öğrenciler giyim tarzından dolayı tehditlere maruz kalır veya darp edilir. Ancak Eskişehir halkı öğrencilerin yaşam tarzına karşı son derece saygılı ve anlayışlıdır. Bu yüzdendir ki şehrimize öğrenci cenneti denmektedir.

Halkımızın tüm kültürel farklılıklara saygısının yanında, siyasi anlamda da tam bir demokrattır. Eskişehir'de hemen hemen tüm siyasi görüşlerin temsilcileri vardır ve tüm siyasiler fikirlerini özgürce ifade edebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında Eskişehir'in siyasi kültürü gelişmiş, modern medeniyetlerin siyasi kültürüne benzemektedir. Hazır şehrimizdeki özgür siyasetten bahsetmişken, Türkiye'nin en özgür basını olan Eskişehir basınına da ayrı bir parantez açmak istiyorum. Yerel basınımızda büyük küçük demeden tüm siyasi partilere yer verilmekte ve haklı haksız yargılaması yapılmadan tüm siyasilerin görüşleri aktarılmaktadır. Yani olması gerektiği gibi takdir halka bırakılmaktadır. Türkiye'de koskoca ana akım medyanın yapamadığı gerçek gazeteciliği, Eskişehir basını çatır çatır yapmaktadır.

Sonuncusu ve en önemlisi Eskişehir halkı son derece bilinçli, duyarlı ve eğitim düzeyi yüksek bir halktır. Rahatsız olduğu veya istemediği bir durumu, medeni bir şekilde hiç bir yere veya kişiye zarar vermeden protesto eder. Son günlerde yaşanan termik santral tartışmalarında halkımızın gösterdiği, ölçülü ve medeni tepki gerçekten takdire şayan. Tüm bu faktörler bie araya geldiğinde şehrimizin ne kadar modern ve demokrat olduğu, su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Şehrimizdeki özgür ve demokratik ortamı korumak ve ülkemizde de böyle bir ortamı hakim kılmak dileğiyle...