3 Yıl önce bir Facebook sayfası olarak faaliyete geçen Autoshow26 bugünlerde oldukça fazla katılım alması ile Otomobil Sporları derneği haline dönüşen, yaşan bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Araba ve motorlara gönül vermiş insanların katılımı ile binin üzerinde etkinlik gerçekleştiren, sosyal yardımlaşmayı ve kardeşliği ilke edinen Autoshow26 Otomobil Sporları Dernek Başkanı Hasan Akbaş ile  Eskişehir Haber olarak söyleşi gerçekleştirdik. Merak edilen her şey detaylarda…

Autoshow26 ne zaman kuruldu, kuruluşundan beri başında siz mi varsınız?

Autoshow26, 3 yıldır var. Kurucusu benim. İlk başlarda bir Facebook sayfası olarak kurduk. Otomobile gönül veren ağabeylerimiz, kardeşlerimiz ile birlikte kurduk ama kurucusu benim. 3 senenin ilk senelerinde çay, kahve etkinlikleri, araçlarla geziler düzenledik. İlk yaptığımız etkinlik, kanser hastaları için modifiyeli araçlarla vilayet meydanına gitmek oldu. Orada yapılan etkinliğe destek vermek oldu. Adımızı duyurduğumuz ilk etkinlik oydu. Bundan bir buçuk sene sonra bunu kurumsal bir çatı altında topladık, ismine de Autoshow26 Otomobil Sporları derneği dedik.

Derneğe katılmak için araç sahibi olma zorunluluğu var mı?

Autoshow26’yı kurarken aynı anneden doğmaya gerek yok, caddeler kardeş doludur diyerek kurduk. Bizim vizyonumuzda veya misyonumuzda kişilerin aracı olacak diye bir kaide yok. Bisikleti de olabilir, bisiklet ile gelenlerde oluyor. Motorsiklet ile gelenlerde var, yayan gelenlerde var. Yani araba bir şart değil. Bizim için arabanın modeli de önemli değil. Hacı Murat 124’ü olan bir abimiz de var, Lamborghini aracı olan da var.  İki araç sahibi de burada oturabiliyor yani.

Yönetim sisteminiz nasıl işliyor?

Yönetim sistemi şöyle; bizim dernekte 7 kişilik kurucu üyemiz var. Başkan, başkan yardımcısı, genel sekreter, sayman, 3 tane de asil üyemiz var. Yani derneği kuran kişiler onlar. Zaten siz derneği kurduktan sonra sizden 2 ay sonra denetim disiplin kurulu istiyorlar. Biz denetim ve disiplin kurulunu kurarken de sadece otomobil dünyasından değil, her sektörden insan olsun dedik. Mesela doğasever olsun, hayvan severler olsun, kanserle yaşam derneği başkanı var… Bizim Otomobil Sporları Derneği ama çok kapsamlı her koldan katılımımız var.

Dernek içerisinde her gün bir faaliyet gerçekleştirdiğiniz oluyor mu?

Dernekte yapmanız gereken rutin işler olur, çünkü bir Facebook sayfası değilsiniz. Üye kayıtları olur, akşamları buraya geliriz biz; çay, kahve, bazen kestane pişiririz, bazen çiğköfte gecesi yaparız. Ama bunların dışında dernekte rutin işler şunla var; üye kayıt formlarını sisteme gireriz, üyelerin kartları çıktığı zaman sayfadan duyururuz, bizim günlük rutin yaptığımız işler bunlar. Ama mesela 2018’de bizim kaç etkinlik, kaç konvoy, kaç sosyal yardım yapacağımız bellidir. Etkinlik planı düzenleriz, mesela şubat ayında ne yapacağımız belli. Bunu sadece yöneticiler bilir, üyelere duyurulmaz bunlar. Resmi izinler alınır, bütün prosedür tamamlanır biter, ondan sonra sayfadan etkinlik duyurusu yapılır, şimdi web sayfamız da açıldı oradan da duyuruyoruz. Facebook, İnstagram, Twitter, biz sosyal medyayı çok aktif kullanan bir derneğiz yani, her yerde varız diyebilirim. Genelde etkinliklerimize çok yoğun katılım oluyor.

 Kaç adet üyeniz bulunuyor?

Facebook sayfasında 9 bin 800 civarında, Instagramda 4 binden fazla takipçi var şuanda, Twitterda 500 kişi var. Hatırladıklarımı söylüyorum. Derneğe resmi üye olan, yani 3 fotoğraf bir nüfus kağıdı ile gelip üye olan şuanda 480 kişi var. Ama 18 yaşından küçükler, memurlar, polisler, askerlerin amirlerinden izin alması gerekiyor üye olması için, biz onları sisteme girmeden sadece üç fotoğraf bir nüfus kağıdı alıp kendimiz üyelik kartı veriyoruz, sisteme girişlerini yapmıyoruz. Onları da sayarsak 900 kişiyi geçti üyelerimiz. Bu arada biz üyelik sistemine başlayalı sadece 4 ay oldu. Yani 1 bin gibi bir rakama 4 ayda ulaştık diyebilirim.

AutoShow26 logolu kaç aracınız var şehirde?

En son 4 bin 800’dü. 5 TL’den satılıyor onlar, hem derneğe bir katkı oluyor hem de bizim sosyalleşmemiz için önem taşıyor çünkü bizi temsil ediyor. 5 Bine az kaldı.

Sobe olayı varmış üyeler arasında, bahseder misiniz?

Kendi kendine başlayan bir şey aslında o. Bir sticker tasarladık biz. Trafikte bizim stickerı taşıyan bir araç gördüğünüz zaman telefonla, kendinizi de tehlikeye atmadan fotoğrafını çekip sayfada paylaşıyorsunuz. Mesela kişinin tanımadığı bir araç üzerinde Autoshow26’nın stickerı var. Hemen fotoğrafını çekiyor, yakalanan kişi çay ısmarlıyor. Böylece hiç birbirlerini tanımayan insanlar kaynaşmıl oluyor. Sosyalleşmemiz için önemli bir şey yani bu. Kendi kendine doğdu bu. Bizim düşüncelerimiz, planlarımız arasında olan bir şey değildi. Üyelerimizin aktif olmasından kaynaklanan bir şey, o nedenle Sobe de bizim bir değerimiz oldu. Kışın bunu çay yazın ise soda-limon ısmarlıyoruz.

Neler yapmayı hedefliyorsunuz bu sene?

İzmir, Bursa, Ankara, Adana ve İstanbul’dan üyelerimiz var ama hepsi Eskişehirli. 9 bin 800 üye var bu şekilde toplamda. İnternet sitemizin açılması ile ismimizi her yere duyurmaya başladık artık. Bunun daha da artması için çabalıyoruz. En büyük hedefim ise; İç İşleri Bakanlığı ile ilgili bir projemiz var bizim. 125 bin TL gibi bir bütçesi var bu projenin. İçişleri Bakanlığının önünde duruyor şuan proje, onay bekliyor. Eğer onaylanır ise, 7 tane ilçeye gideceğiz Eskişehir’de. Mesela buradan Mahmudiye’ye klasik arabalar ile gidip orada ata bineceğiz, Mahmudiye’deki atçılığı tanıtacağız. İnönü’ye gidip paraşütle atlayacağız, Seyitgazi’de balon var mesela, yani Eskişehir’in kültürel yanlarını tanıtmak için yapılmak istenen bir şey. Böyle bir projemiz var, bakalım şuan onay bekliyor, bizde bekliyoruz. Görünürdeki en büyük hedefimiz bu şuan.

Autoshow26 Women ve Motoshow26 hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Hem motor hem araba kullanan arkadaşlar vardı derneğimizde. Biz Eskişehirspor’a diriliş konvoyu yaptık o zaman dikkatimi çekti benim.  Eskişehirspor cezalıydı 400 araç falandık, trafikte sıkıntı çekenler motorları ile geldiler 9-10 motor oldu. Bende bizde de baya motorsiklet kullanan varmış diye düşündüm birkaç arkadaş ile fikir alışverişi yaptık. Motorcular ile konuştuk, kurallara uyar, konvoyda solama yapmaz, ekipmanlarını giyerler ise bizi temsiline derneğin bünyesi altında sizleri örgütleyebiliriz dedim. Kurullar, şartlar aynı olmak kaydı ile kapalı bir grup kurduk onlara da. Mesela şimdi biz konvoya çıktığımız zaman motorcularda önden gidip yolları kapatıyorlar, eskortluk yapıyorlar bize ve daha güzel bir görüntü oluyor. Bir de Autoshow26 Women var. O da bizim eşlerimiz, arkadaşların kız arkadaşları ile kurulmuş bir dernek. Otomobil erkek egemen gibi görünen bir yapı ama biz de öyle bir şey yok. Biz bir aileyiz. Kadınlar da örgütlendi, kendi aralarında etkinlikler düzenliyorlar. Bir kere huzur evine gitmişlerdi. Basında da dikkat çekmişti epey. Genelde derneğe ilk kez gelenlerin söylediği üç şey oluyor; 1. Böyle bir ortam olduğunu bilseydim eşimi, çocuğumu da getirirdim. 2.si bu kadar kalabalık olduğunu bilmiyordum, 3.sü de muhabbetiniz çok hoşuma gitti. Genelde bu üç şeyi duyuyoruz. Kapalı bir grup olduğumuz için herkesi kabul etmiyoruz derneğe. Katılmak isteyen kişilerin profillerine, yaşadıkları yerlere, ne iş yaptıklarına, neler yaptıklarına bakarız. Genelde bütün bilgileri kontrol edildikten sonra onaylarız. Her 3 fotoğraf bir nüfus kağıdı getireni de onaylamıyoruz yani. Kalabalıkta ortamı bozan bir kişi bile olsa olmuyor o yüzden buna çok izin vermiyoruz, seçici davranıyoruz, üyelikten çıkarttıklarımız da oluyor.