Tekrar İl Başkanı seçildiniz, yeni projeleriniz neler olacak?

Yeni dönemde seçimler yakın, yerel seçimlere 14 ay civarında bir zaman kaldı. Büyük ağırlığı seçim çalışmalarına vereceğiz. Tabi bu arada partinin, örgütlenmesi gereken, eğitim çalışmaları da önceliğimiz olacak. Yani örgütlenme, eğitim ve seçim. Bunlarla geçecek bu dönem.

Bir önceki kurultayda karşınızda İlker Özokçu vardı. 1 oy farkla kazandınız. Bu seferki kurultayda da yine karşınızda Özokçu vardı ve bu sefer 86 oy farkla kazandınız. Bu başarının sırrı nedir?

Geçen dönem ile bu dönem arasında, grup, destek anlamında bir fark yok. Tabii ki biz 2 yıllık dönemi boş geçirmedik. Sürekli sahadaydık, birtakım çalışmaları ciddiye aldık, yaptık, devam ettik. Bunun da delege üzerinde bir etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Alpu’da yapılması planlana termik santral hakkında ne düşünüyorsunuz?

Alpu’da yapılmak istenen bu Termik Santrali süslemeye çalışıyorlar. Yani, işte son teknoloji olacakmış, şu olacakmış bu olacakmış… Bakın Almanya son teknolojiyi kullanıyor ve mevcut termik santralleri, kömür ocaklarını 2018 yılının sonuna kadar kapatmayı planlıyorlar. Yani bizim Almanya’nın üzerinde bir teknolojiye sahip olmadığımız ortada. Tabii ki bu yabancı bir yatırım olacak. Kesin orası. Yine muhtemelen yap-işlet-devret modeli ile verilecek. 30 yıllığına nasıl bölge hastanelerin de, köprü de, Körfez geçişinde kazıklandıysak, 30 yıllığına hala köprüde %50’nin biraz üzerinde, ki ben %40’a ulaştığını duyuyorum, rakamlar onu gösteriyor. Şuan siz de biz de köprüden geçiyoruz, Körfez geçidinden geçiyoruz cebimizden, çünkü o geçiş paraları çıkıyor. Burada da aynı şey söz konusu, Birilerine rant sağlamak için Eskişehir heba edilmek isteniyor. Ama Eskişehir halkı hayatının, geleceğinin karartılmasına ve çoluğunun çocuğunun temiz bir çevrede yaşama imkanının ortadan kaldırılmasına karşı olacaktır. Yani bunu açık ve net söylüyorum. Termik santraller bütün dünyada kaldırılmaya başlanmışken, yenilenebilir enerji yatırımları bütün dünyada öncelikli olmuşken bize kömürlü termik santralin getirilip önümüze koyulması özel bir kasta dayalıdır. Başka bir anlamı yoktur. O nedenle bu yaptıkları yanlıştan dönmeye çağırıyorum yetkilileri.

Sayın Ahmet Ataç ve Yılmaz Büyükerşen arasında bir gerilim yaşandığını görüyoruz. CHP içerisinde bir kutuplaşma mı var?

Hayır, görüş ayrılıkları var. Görüş ayrılığının yaşanması da normaldir. Yani sizin beğendiğiniz bir şeyi ben beğenmek durumunda değilim. Ya da Belediye başkanlarının kendi yaptıkları hizmetler ile değerlendirmeleri var. Biri bir iş için kamu yararına diyebilir, diğeri hayır bu kamu yararına olmaz, şöyle olsun, diyebilir. Bunlar kutuplaşma değil görüş ayrılığıdır. Görüş ayrılıkları da her zaman bir görüş birliğine ulaşılması şansına sahiptir ama asla öyle bir kutuplaşma görmüyorum, öyle bir kutuplaşma yok.  

Ataç, CHP’nin meclis üyeleri tarafından engellendiğine dair bir açıklama yaptı. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Sürç-i lisan herhalde, AKP diyeceği yerde CHP demiş. Çünkü CHP’nin mecliste çoğunluğu yok. Büyükşehir Belediye Meclis’inde bizim, maalesef bu bütün şehir yasası nedeni ile CHP’nin karar aldırabilme çoğunluğu yok. Herhalde sürç-i lisan.